Mam 7 pożyczek, jak wyjść z długów?

Popadłeś w długi. Wierzyciele dzwonią codziennie, a ty nie wiesz co robić.  Pytasz sam siebie – mam 7 pożyczek, jak wyjść z długów? Choć sytuacja na pierwszy rzut oka może wydawać się beznadzieja, jednak jest szereg sposobów na to, by spłacić długi w możliwie jak najmniej bolesny sposób. Zamiast rwać sobie włosy z głowy, przeczytaj uważnie nasz artykuł i dowiedź się, w jaki sposób możesz sobie pomóc.

Mam 7 pożyczek, jak wyjść z długów?

Moment, w którym uświadamiasz sobie, że nie jesteś już w stanie spłacać na bieżąco swoich zobowiązań, jest wyjątkowo trudny. Wręcz może się wydawać sytuacją bez wyjścia, jednak na szczęście wcale tak nie jest. Proces spłaty zadłużenia wymaga czasu i podjęcia konkretnych działań. Do tego czeka Cię szereg zmian w nawykach i przyzwyczajeniach. Co będzie najtrudniejsze, również przyznanie się przed samym sobą, że niezależnie co doprowadziło do powstania długów, jesteś całkowicie odpowiedzialny za zaistniałą sytuację.

Stwórz plan działania

Aby sukcesywnie rozpocząć spłacanie długów, należy stworzyć plan działania. Potrzebna Ci do tego będzie szczegółowa analiza swoich przychodów, wydatków, a także finansowych nawyków. Musisz wiedzieć dokładnie co dzieje się z twoimi pieniędzmi. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zidentyfikować obszary, w których możesz postarać się o oszczędności. Stworzenie konkretnego planu działania i spłaty długów pomoże Ci także lepiej odnaleźć się w tej trudnej sytuacji. Kiedy będziesz wiedział krok po kroku, co należy zrobić, łatwiej zniesiesz presję swoich wierzycieli.

Negocjacje z wierzycielami

To naturalne, że kiedy zaczynasz zalegać z płatnościami, wierzyciele próbują wyegzekwować swoje należności. Niekończące się telefony, prośby, a czasem i groźby najprawdopodobniej szybko staną się Twoją codziennością. W całym procesie zapominamy jednak, że ostatecznie Twój interes w postaci możliwości spłaty długu, jest także interesem wierzyciela, który chce go jak najszybciej odzyskać. Dlatego, choć ciężko w to uwierzyć, często wierzyciele są skłonni do negocjacji, jeżeli tylko widzą szansę na wspólne, szybsze i skuteczniejsze rozwiązanie problemu.

Do tej rozmowy musisz się jednak dobrze przygotować. Stworzyć plan działania, przemyśleć swoje możliwości i zaproponować rozwiązanie. Być może rozłożenie kwoty na mniejsze raty lub zawieszenie płatności na jakiś czas dałoby ci realną szansę na pozyskanie dodatkowych środków i szybsze spłacenie zadłużenia? Niezależnie od wszystkiego, musisz pamiętać, że dobra wola wierzyciela to nie okazja, aby uniknąć odpowiedzialności. Wszelkie ewentualne ustalenia muszą być traktowane bardzo poważne, a za punkt honoru powinieneś wziąć sobie wywiązanie się z nich.

Jeżeli negocjacje i plany nie są Twoją mocną stroną, zawsze też możesz zwrócić się o pomoc do instytucji zewnętrznych, np. kancelarii prawnej. Pomoże Ci ona zarówno w rozmowach z wierzycielami, jak i w stworzeniu racjonalnego planu finansowego, który ułatwi Ci wyjście z opresji.

Mam 7 pożyczek, jak wyjść z długów? – czyli stop spirali długów

Spirala długów to bardzo niebezpieczna sytuacja, gdzie dłużnik zaciąga kolejne pożyczki, by spłacić aktualne zobowiązania. Zamiast pozbywać się długów, dłużnik zamienia jedno zobowiązanie na kolejne. W ten sposób w nieskończoność przeciągając to, co nieuniknione.

Zamiast spłat jednych długów kolejnymi lepiej skupić się na pozyskaniu dodatkowego źródła dochodu oraz poszukaniu racjonalnych oszczędności. To znacznie skuteczniej pomoże Ci spłacić istniejące zobowiązania.

Stwórz domowy budżet

Świadomość ile i gdzie wydajesz pieniądze oraz planowanie wszystkich wydatków z wyprzedzeniem to podstawa dobrego zarządzania finansami, a także sposób na znalezienie dodatkowych sposobów na oszczędzenie. Stworzenie domowego budżetu pozwoli Ci uzyskać lepszą kontrolę nad wydatkami i w efekcie ułatwi spłatę długów. W internecie możesz znaleźć wiele gotowych wzorów budżetów domowych wraz z dokładną instrukcję, na co zwrócić uwagę przy ich tworzeniu. Możesz również skorzystać z aplikacji na telefon, która pomoże ci zapanować nad finansami.

Ogranicz wydatki

Długi powstają wtedy, gdy zaczynasz wydawać więcej pieniędzy, niż możesz zarobić. Często jest to wynikiem nieuwagi i zbyt frywolnego podejścia do spraw finansowych. Na szczęście okazuje się, że bardzo często wystarczy zmienić swoje przyzwyczajenia, żeby uzyskać znaczne oszczędności w domowym budżecie. A więc:

  • ogranicz wydatki na rozrywkę i przyjemności. Zamiast tego poszukaj takich, które nie wiążą się z wydawaniem pieniędzy. Jeżeli mieszkasz w dużym mieście, może Cię zdziwić, jak wiele jest możliwości spędzania czasu bez wydawania pieniędzy,
  • ogranicz na jakiś czas zakupy nowych ubrań. Kupuj tylko te, które są aktualnie niezbędne,
  • nie kupuj gotowych posiłków na mieście. Jeżeli masz w pracy przerwę na lunch zamiast stołowania się w barze lub na stołówce, przygotuj sobie wcześniej posiłek w domu,
  • naucz się gotować oszczędnie. Dania jednogarnkowe mogą nie tylko ułatwić przygotowanie posiłków, ale też pozwolą zaoszczędzić energię zużytą podczas gotowania,
  • twórz listę zakupów i się jej trzymaj. Szczególnie duże markety są mistrzami w zachęcaniu swoich klientów do kupowania rzeczy, które nie są wcale potrzebne. Zapach świeżego chleba, wyeksponowane droższe produkty to wszystko może powodować, że wydajesz więcej pieniędzy, niż powinieneś,
  •  korzystaj z promocji. Pomogą Ci zaoszczędzić naprawdę sporą sumę,
  • poszukaj oszczędności w domu – wyłączaj niepotrzebne światła, bierz szybki prysznic zamiast kąpieli, zmień żarówki na energooszczędne,
  • negocjuj umowy – przejrzyj umowy, jakie masz podpisane z dostawcami podstawowych mediów. Może nie są one dla ciebie korzystne? Spróbuj wynegocjować lepsze warunki lub zmienić taryfę bądź dostawcę,
  • przesiądź się na rower – jeżeli nie musisz dojeżdżać daleko do pracy lub szkoły, może na okres letni przesiądziesz się na rower? W ten sposób możesz zaoszczędzić na benzynie lub bilecie miesięcznym. W innych wypadkach możesz też spróbować zorganizować wspólne dojazdy do pracy z mieszkającymi bliżej współpracownikami i dzielić się tym samym kosztami,

Wszystkie te sposoby pozwolą Ci co miesiąc zaoszczędzić trochę pieniędzy, które będziesz mógł przeznaczyć na nadpłatę zobowiązań. Do tego przejrzyj swoje rzeczy – być może niektórych już nie potrzebujesz i możesz je sprzedać. Nawet uzyskanie kilkudziesięciu złotych ze sprzedaży starych ubrań, będzie kolejnym krokiem w stronę spłacenia zobowiązań.

Znajdź dodatkowe źródło dochodu

Najskuteczniejszym sposobem na spłacenie długów jest oczywiście zmniejszenie wydatków, przy jednoczesnym zwiększeniu dochodów. Być może nadszedł, więc moment, aby pójść do szefa po podwyżkę lub zapytać o dodatkowe nadgodziny. Ostatecznie możesz również poszukać dodatkowej pracy lub nowej, ale lepiej płatnej. Obojętnie, którą drogę wybierzesz, ważne jest, by uzyskane w ten sposób pieniądze zawsze były przeznaczone na spłatę zobowiązań.

Mam 7 pożyczek, jak wyjść z długów? – po kolei

Same długi staraj się spłacać po kolei. Najpierw wybierz ten, który jest najbardziej dla ciebie obciążający. Być może będzie to ten z najwyższą ratą lub najwyższym oprocentowaniem. Postaraj się go regularnie nadpłacać, tak, aby móc go wykreślić, jak najszybciej z listy zobowiązań. Kiedy to się uda, spróbuj zrobić to samo z kolejnym. W ten sposób będziesz widział postęp i pozbywał się długów jeden po drugim.

Spłaciłem długi i co dalej?

Już wiesz jak spłacić długi, ale jak nie popełnić tego samego błędu w przyszłości? Postaraj się wynieść naukę z tej lekcji i na dobre wprowadzić do swojego życia dobre nawyki finansowe. Najlepszym sposobem na, aby w przyszłości uchronić się przed kolejnym zadłużeniem, jest zbudowanie poduszki finansowej.

Poduszka finansowa to dodatkowe pieniądze odłożone na tzw. czarną godzinę. Dzięki nim łatwiej sobie poradzisz, kiedy dopadnie Cię jakiś nieprzewidziany wydatek. Pamiętaj, że poduszka finansowa to pieniądze, po które sięgniesz tylko w naprawdę trudnej sytuacji. Nawet jeżeli możesz odłożyć co miesiąc niewielką sumę, po czasie będzie ona rosła i może skutecznie zapobiec konieczności zaciągnięcia zobowiązania w przyszłości.