
Życie na kredyt to coś, co zna wielu Polaków. Niezależnie od tego, czy jest to jedna pożyczka, czy też zobowiązań do spłaty jest więcej, zawsze stanowią one coś, co obciąża nas finansowo. Jeżeli długi zaczynają się namnażać, a terminy spłaty gonią nas nieustannie, nie pozwalając nam spokojnie spać, może to oznaczać, że pojawił się problem. Wyjście z pętli zadłużenia bywa niezwykle trudne, dlatego warto całą sytuację dokładnie przeanalizować i wybrać najlepsze sposoby, które pomogą nam okiełznać problemy finansowe. Jak pozbyć się długów? Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań, które warto wdrożyć w życie.
Zobacz też: Jak wstrzymać egzekucję komorniczą?
Dlaczego popadamy w długi?
W życiu zdarzają się różne sytuacje i czasem popadnięcie w długi jest nieuniknione. Znalezienie się w „pętli zadłużenia” to trudna sytuacja, do której może dojść, gdy popełniamy pewne podstawowe błędy, takie jak:
- zadłużamy się, aby kupić produkty, które nie są nam niezbędne;
- jesteśmy niecierpliwi i nie bierzemy pod uwagę oszczędzania na jakiś zakup, tylko od razu sięgamy po pożyczkę;
- ślepo wierzymy w dobre intencje pożyczkodawcy (wiele firm pożyczkowych nie ma dobrych ofert dla klientów, pomimo wielu obietnic);
- jesteśmy źle zorganizowani i nie pamiętamy o systematycznych spłatach należności;
- chcemy żyć ponad stan, nie zważając na to, że zaciągamy kolejną pożyczkę.
Jak pozbyć się długów krok po kroku?
Choć całkowite wyjście z zadłużenia nie jest proste, poniższe metody mogą pomóc nam uporać się z najgorszym i zacząć rozsądnie zarządzać finansami.
Zacznij walkę z długami
Wielokrotnie słyszymy powiedzenie, że „najtrudniejszy jest pierwszy krok”. Często bywa tak w przypadku zadłużenia, gdyż wiele osób nie chce się przed sobą przyznać, że mają problemy z długami. A dopiero wtedy mogą oni świadomie starać się długów pozbyć. Jeżeli nie orientujemy się, iż jakość naszego życia pogarsza się, a długi mnożną w zastraszającym tempie, problem tylko będzie się powiększał. Skoro popadliśmy w zadłużenie, w pewnym momencie musimy powiedzieć „stop!”, i zdać sobie sprawę, że należy zacząć szukać rozwiązania. To trochę jak z uzależnieniem, którego prawdziwe leczenie zaczyna się od decyzji osoby uzależnionej. Przyznanie się do problemów ze spłatą zadłużenia to pierwszy krok do poradzenia sobie z nadmiarem zobowiązań finansowych.
Dlaczego ten etap jest tak trudny? Żyjemy w społeczeństwie, w którym przyznanie się do tego, że sobie nie radzimy, stanowi powód do wstydu. Wiele osób obawia się przyznać przed znajomymi, a często i bliską rodziną, że ma problem z długami. Tymczasem szczera rozmowa może stanowić bodziec do tego, aby przestać dalej się zadłużać. Co więcej, osoby, które są nam bliskie, z pewnością pomogą znaleźć dalsze rozwiązania, a więc mamy szansę uzyskać dodatkową pomoc.
Zobacz też: Kredyt oddłużeniowy
Zrób listę
Często nie wiemy, jak wyjść z długów nie tylko dlatego, że jest ich dużo, ale również poprzez złą organizację. Jeżeli w naszych papierach panuje chaos i mamy zbyt dużo na głowie, nie trudno zapomnieć o spłacie kolejnej raty. Co więcej, wiele zobowiązań, pochodzących z różnych źródeł utrudnia systematyczne regulowanie należności z powodów finansowych. Kolejnym krokiem jest więc stworzenie listy długów i ułożenie jej w kolejności od tych, które wymagają najpilniejszej spłaty ze względu na najwyższe oprocentowanie. Taka rozpiska pozwoli nam również stworzyć obraz całego zadłużenia, co może być nieco przytłaczające, jednak pozwala na realne ukazanie sytuacji.
Spłata jednego długu po drugim to dobre działanie, jednak zawsze musimy pamiętać o tym, że potrzebujemy pieniędzy na przeżycie. Warto więc zrobić sobie także drugą listę: tym razem z bieżącymi wydatkami, tj. miesięczne koszty utrzymania, a następnie wykreślić z nich to, co nie jest nam absolutnie niezbędne. Można również poszukać pomysłów na to, jak zaoszczędzić na codziennych wydatkach, np. poprzez korzystanie z promocji przy zakupie jedzenia lub ograniczenie jeżdżenia samochodem, aby nie wydawać tak dużo na paliwo.
Poszukaj dodatkowych źródeł pieniędzy
Dodatkowe środki możemy uzyskać, decydując się na wyprzedanie startego sprzętu elektronicznego, odzieży oraz innych szpargałów, zalegających w mieszkaniu. Aktualnie istnieje wiele portali internetowych znacznie ułatwiających nam takie działania, a jeżeli uda nam się upłynnić produkty, których i tak nie używamy, możemy zarobić na spłatę przynajmniej jednego długu, co już pozwoli nam ruszyć do przodu i zmniejszyć zaległości.
Osobom pracującym na pełen etat trudno jest znaleźć czas na dodatkową pracę, jednak w miarę możliwości warto pomyśleć i o tym. Dostęp do internetu zapewnia nam sposobność znalezienia dodatkowego zajęcia zdalnie, dzięki czemu możemy zarobić kilka groszy, nie ruszając się z domu. Znajdując się pod kreską i chcąc nareszcie poczuć się wolnym, wychodząc z pętli zadłużenia, trzeba postawić sobie jasny cel, którym będzie systematyczna spłata zaległości, i zacięcie do niego dążyć. Nawet kosztem wolnych chwil, które zwykle spędzaliśmy po pracy przed telewizorem.
Pożyczka lub kredyt na spłatę komornika
Wiele osób próbuje pozbyć się jednego długu, zaciągając kolejny. Jest to dobry sposób na spłatę zobowiązań, które ciążą nad nami już od dawna, jednak nie pomoże wyrwać się z pętli kredytowej. Wzięcie szybkiej pożyczki na spłatę długów może wydawać się korzystnym rozwiązaniem, ale jest nim tylko na krótką metę, gdyż, choć pozbywamy się pewnych zaległości – pojawiają się kolejne, które mogą stać się obciążeniem w przyszłości.
Czy konsolidacja kredytów to dobry pomysł?
Wiele osób, zastanawiając się and tym, jak pozbyć się długów, bierze pod uwagę konsolidację kredytów. Co to oznacza? Jest to termin, donoszący się do połączenia wielu zobowiązań finansowych w jedno. Do tego celu potrzebujemy kogoś (bank lub przedsiębiorstwo finansowe), kto przejmie wszystkie nasze długi, określając odpowiednie oprocentowanie i wyznaczając termin spłaty. Dzięki temu kilka zobowiązań zamienia się w jedno.
Skonsolidować można następujące zadłużenia:
- kredyt hipoteczny;
- kredyt gotówkowy;
- kredyt odnawialny;
- kredyt ratalny;
- kredyt samochodowy;
- kartę kredytową;
- debet na koncie;
- pożyczki prywatne i firmowe;
- pożyczki bankowe i pozabankowe.
Decydując się na konsolidację kredytu, często spotkamy się z dodatkowymi ofertami banku lub instytucji finansowej, oferującej konsolidację. Każdą taką alternatywę należy dokładnie rozważyć, aby nie popaść w kolejną pętlę kredytową.
Zalety konsolidacji kredytów:
- odciążenie budżetu domowego z tytułu wyznaczenia jednej miesięcznej raty;
- ujednolicone oprocentowanie;
- jasny obraz zadłużenia;
- łatwiejsza spłata (wystarczy pamiętać o jednym terminie spłaty);
- wydłużenie okresu spłaty.
Wady kredytów konsolidacyjnych:
- ogólna kwota do spłaty może być wyższa;
- w przypadku dużego zadłużenia, bank może zażądać zabezpieczenia w postaci hipoteki, co stanowi dość duże ryzyko.
Zobacz też: Restrukturyzacja kredytu
Jak pozbyć się długów, gdy nie panujemy nad miesięcznymi spłatami?
Zrobiłeś listę, zacząłeś spłacać długi, rozpocząłeś wyprzedaże, a jednak wciąż nie panujesz nad swoim zadłużeniem? Jeżeli chcesz szybko pozbyć się długów, ale nie masz pojęcia, jak ogarnąć to wszystko samemu, zawsze możesz skorzystać z pomocy ekspertów. Ciekawą, choć jeszcze nie tak powszechną opcją, jest skorzystanie z programów oddłużeniowych, skierowanych do osób, które nie wiedzą, jak pozbyć się długów, a jednak chcą wyjść na prostą. Program działa przy udziale ekspertów finansowych, którzy indywidualnie podchodzą do każdego klienta, pomagając mu w utworzeniu specjalnego rachunku oraz stworzeniu spersonalizowanego planu oddłużeniowego.
W ramach programu można ekspertom dać pełnomocnictwo do kontaktu z wierzycielami, co pozwoli otworzyć drogę do rozmów, które mogą pomóc w ogólnym pozbyciu się wszystkich zadłużeń.
Jak pozbyć się długów? Podsumowanie
Wyjście z długów zawsze będzie trudniejsze niż popadniecie w trudną sytuację finansową. Nie jest jednak niemożliwe, jeżeli tylko podejmiemy odpowiednie kroki i będziemy konsekwentni w działaniu. Jeśli nie potrafimy poradzić sobie samodzielnie, warto skorzystać z pomocy osób, które profesjonalnie pomagają innym rozmówić się z wierzycielami i ustalić dogodne dla obu stron metody spłaty zaległości.